Тема уроку: Поняття про моду, стиль . Врахування модних тенденцій у процесі проектування виробів. Мета уроку: 1. Ознайомлення учнів з ознаками понять моди та стилю, оволодіння вміннями враховувати модні тенденції в процесі проектування . 2 . Розвиток наочно - образного мислення та просторової уяви учнів . 3 . Виховання дружелюбності і поваги дітей один до одного. 4 . Формування знань про роботу дизайнера одягу. Обладнання: комп'ютер , мультимедійний проектор , інструкційні катрки , зразки виробів , спиці , пряжа , ножиці. Міжпредметні зв'язки : психологія , народознавство . Тип уроку: комбінований Хід уроку: .I.Організаційний момент. 1 . Перевірка відсутніх в класі. Створення емоційного настрою. Я рада бачити вас на сьогоднішньому уроці . Прошу вас звернути увагу на вірш у слайді . ( Слайд № 2) Помаранчевим було літо, А рожевою стане осінь. Зима буде в зелень одягнена, Ніжну, ніби озимина. Ви скажете, так не буває? Готова не погодитися! Адже пряжу сама вибираю, В'яжу собі казку на спицях! Прочитаємо його . Мені хотілося б почати наш урок саме цими словами. Напевно, з цих слів нам всім стало зрозуміло чим ми будемо займатися на цьому уроці . І , так почнемо ... Вправа «Букет настрою » Інструктаж на початку уроку. ( Слайд № 3) - Чи знаєте ви, що від настрою залежить якість роботи і кольором можна охарактеризувати емоційний стан людини ? Пропоную вам визначити характер свого настрою. - Перед вами на столі різнокольорові квіти. Це квіти настрою, Вони визначать характер вашого емоційного стану . Закрийте очі на кілька секунд і уявіть , з яким кольором асоціюється ваш настрій (фіолетова квітка стресовий стан , зелена- впевненість у собі , червона - агресивний стан , жовта - веселий настрій , оранжева - налаштований на активну роботу , чорна - поганий настрій ) . Тепер підійдіть до столу , візьміть по квітці відповідного кольору і прикріпіть його на картину . А тепер подивимося яких кольорів у нас вийшло більш ... II . Актуалізація опорних знань учнів . Відповідаючи на питання тесту, ми з вами згадаємо що ви вивчали на минулому уроці (Додаток 1 - тестові завдання). Метод « Ажурна пилка » Правила організації методу: - Дівчатка , зараз ми з вами поділимося на три групи і ви отримаєте завдання . Завдання групі 1 Історія виникнення в'язання. Завдання групі 2 Інструменти і матеріали для в'язання . Завдання групі 3 Правила безпечної роботи та санітарно -гігієнічні вимоги при в'язанні спицями . Виробляються спільні рішення і висновки. Виступ груп . 1) Історична довідка . Повідомлення учениць про історію в'язання. (Слайд 4,5,6,7.8). Хто і коли придумав першу петлю, ніхто не знає, але вже давно відомо, що народилася ця диво - техніка задовго до нашої ери. У Єгипті в одній з гробниць археологи знайшли в'язану дитячу шкарпетку. Пізніше, в XII в, В'язання в Європі перетворилося на домашню роботу. У XII в. у Франції це вже стало галуззю промисловості: в'яжуть капелюхи, рукавички, панчохи. У Шотландії з'явився традиційний головний убір в'язаний берет. Цікаво, що в'язання спочатку було чоловічим ремеслом. У 1589 році англієць Вільям Лі змайстрував в'язальний верстат . Існувала думка, що машинне в'язання витіснить ручне, але життя спростувала таке твердження. Чим більше випускалося виробів масового машинного виробництва , тим цінніше ставали речі, пов'язані вручну. В'язані речі того часу, збереглися в музеях, вражають своєю красою і майстерністю. У золотих руках майстринь народжувалися красиві покривала , скатертини , мережива , предмети одягу і прикраси. В Україні в'язані речі - теж не новинка , зокрема , з літературних джерел відомо , що в XI ст. київські ченці в'язали собі клобуки - головні убори . Однак масово займатися цим видом рукоділля у нас почали не так давно - на початку XX ст . У сучасному гардеробі обов'язково знайдуться в'язані вироби , а будинок прикрашають різні дрібні приємні речі- серветки , іграшки , прихватки і т. д. Ручне в'язання досі не втратило своєї популярності , а пов'язані вручну модні художньо оформлені речі користуються постійним успіхом. В'язання було і залишається популярним видом ужиткового мистецтва завдяки необмеженої можливості створювати нові , модні , теплі речі для дітей і дорослих , для прикраси свого будинку. 2) Інструменти та матеріали для в'язання . Повідомлення учениць про інструменти та матеріали для в'язання . ( Слайд 9,10,11,12,13) . Для в'язання спицями використовують різну пряжу : вовняну , синтетичну , лляну , бавовняну . Найбільшою популярністю користується вовняна пряжа . В'язані з неї речі теплі і м'які. Вовняна пряжа еластична і пружна , а тому вироби з неї , добре зберігають свою форму під час носіння. Спиці для в'язання використовують металеві , дерев'яні , кістяні , пластмасові . Спиці бувають різної товщини - діаметром від 1 до 8мм. Номер спиці - це її діаметр в міліметрах. Визначити номер спиці можна, доклавши її до звичайної лінійки. Адже спицею проколоти отвір у папері і виміряти його діаметр . Щоб в'язання було красивим , потрібно правильно вибрати номер спиці і товщину пряжі. Існує кілька способів підбору ниток і пряжі. Один з них такий : пряжу складають у два і ледь скручують . Поряд кладуть спицю . Діаметр спиці повинен бути приблизно таким , як діаметр скрученої пряжі. Спиці розрізняють закриті ( звичайні ) , відкриті , кільцеві та допоміжні. Закриті спиці мають один робочий кінець , обмежувачем , щоб не приходили петлі. У відкритих спицях - два робочих кінця . Їх використовують для в'язання по колу щоб виріб був без швів ( шкарпетки , рукавиці, шапки , спідниці) . Продаються в комплекті по п'ять штук. Кільцеві спиці - це дві спиці , з'єднані гнучким матеріалом ( волосінню , пластмасовою трубочкою ) між собою . Їх застосовують як для в'язання по колу , так і для в'язання окремих деталей виробу в прямому і зворотному напрямках . В'яжуть великі об'ємні речі. Руки менше втомлюються і зручно вимірювати в'язане полотно. Допоміжні спиці бувають прямі і зігнуті. З їх допомогою можна тимчасово знімати петлі з основною спиці ( для в'язання візерунка або кишень ) Вони повинні бути на один номер менше , ніж основні спиці. Найчастіше використовують сталеві спиці , тому що вони не гнуться і не бруднять полотно. Алюмінієвими спицями в'яжуть вироби тільки з темної пряжі , так як від тертя пряжа темніє ; дерев'яними і пластмасовими - вироби з товстої і пухнастою пряжі. Зручним для в'язання є лічильник рядів. Це дозволяє майстриням уникнути обтяжливого підрахунку рядів , особливо при виконанні складних візерунків 3 ) Повторення правил безпеки життєдіяльності під час в'язання спицями . Повідомлення учениць про правила безпеки життєдіяльності під час в'язання спицями . ( Слайд 14). 1 . В'язати потрібно , сидячи на стільці зі спинкою і постійно стежити за поставою. У процесі в'язання не нахилятися близько до спиць . Нижній край лопаток має впиратися на спинку стільця , а поясниця - трохи відхилятися від неї. Коліна трохи підняти над сидінням. Якщо стілець дуже високий , треба підставити під ноги стільчик . 2 . Освітлення має бути м'яким , але достатнім для того , щоб добре було видно петлі. Світло має падати на руки зліва зверху і трохи ззаду . 3 . Під час в'язання темними нитками бажано стелити на коліна світлу тканину , а під час в'язання світлими - темну . 4 . Через 40-50 хв . необхідно робити перерву для активного відпочинку. Корисно зробити гімнастичні вправи . 5 . Перед в'язкою вимити руки , щоб не забруднити нитки. 6 . Робоче місце має бути добре підготовленим. Інструменти і матеріали для роботи зберігати в спеціальних чохлах , кошиках те що . Спиці треба носити не в пластикових пакетах , а у твердій упаковці , розміщуючи горизонтально. 7 . Спицями працювати обережно , щоб не поранити ні себе , ні інших. З цієї причини не можна сидіти близько один до одного під час в'язання. 8 . Ножиці слід зберігати з зімкнутими лезами , а передавати їх - вперед кільцями. Молодці ! Ви впоралися із завданням. III . Повідомлення теми уроку . Мотивація навчальної діяльності . Сьогодні ми продовжимо вивчення розділу « Технологія виготовлення виробів в'язаних спицями ». Запишіть , будь ласка , у зошиті тему нашого сьогоднішнього уроку : «Поняття про моду, стиль . Врахування модних тенденцій у процесі проектування в’язаних виробів ». ( Слайд 15 ) Надалі , коли ви будете працювати над в'язанням виробів , вам знадобляться знання , отримані на сьогоднішньому уроці . Тому , якщо ви будете уважними , старанними і наполегливими , то будь-яка робота буде вам під силу . IV . Викладання нового матеріалу. - Що таке мода , на ваш погляд ? - Яку роль відіграє мода в нашому житті? - Чи варто сліпо слідувати тенденціям , пропонованими модними дизайнерами або ринком? Проблемне питання : Якщо згадати історію розвитку одягу , можна побачити , що вона весь час змінювалася. На Вашу думку , це пов'язано тільки з модою ? А ще які фактори впливають на розвиток одягу ? ( Орієнтовний відповідь учнів : умови , в яких живуть люди , сімейне і майнове становище , релігійні погляди та ін ) - Що ж таке мода ? Мода (від лат. Моdиs - міра , спосіб , образ дії) - це нетривале панування тих чи інших смаків . Кожна людина сприймає моду по-своєму , вибираючи те, що відповідає його переконання , характером , вихованню , поняттю культури . Можна враховувати або не визнавати моду заперечувати або захоплюватися нею , але не можна бути поза модою . Одяг - не тільки предмет першої необхідності , який захищає нас від впливів навколишнього середовища . Одяг - це частина культурної спадщини країни , епохи. Одяг підпорядкований певним стилям. Стиль - це індивідуальна манера , своєрідні , неповторні особливості творчості . Традиційними вважають наступні стилі в одязі: класичний , спортивний , романтичний і фольклорний .(Слайд 16,17) Для сучасної підліткової моди характерні вироби в стилі « мілітарі» , з відповідними видами обробки (клапани , пряжки , кнопки , кишені , погони ) Стиль « диско » передбачає використання великих і блискучих видів фурнітури ( стрази , намиста , пряжки з камінням ) , тканин з люрексом , блистками. (Слайд 18,19) Ручне в'язання досі не втратило своєї популярності , а пов'язані вручну модні художньо оформлені речі користуються постійним успіхом. В'язання було і залишається популярним видом ужиткового мистецтва завдяки необмеженої можливості створювати нові , модні , теплі речі для дітей і дорослих , для прикраси свого будинку. У сучасному гардеробі обов'язково знайдуться в'язані вироби, а будинок прикрашають різні дрібні приємні речі-серветки, іграшки , прихватки і т. д. Хендмейд набирає свою популярність і появи в'язаних речей на подіумі зайве тому підтвердження. Сьогодні як ніколи актуальний такий аксесуар, як хустка на шиї. Він здатний вигідно доповнити будь гардероб. Зимові холоди спонукають нас щільніше закутуватись в теплі кардігани, затишні светри, щільніше намотувати об'ємні шарфи. Гетри - один з найулюбленіших аксесуарів сучасних модниць, стильний і практичний предмет гардеробу. Такими є напрямки сучасної моди на в'язані речі. (Слайд 21,22,23,24,25,26) V. Перш ніж приступити до роботи , я пропоную вам провести фізкультхвилинку . (Додаток 1). VI . Практична робота. Прийоми в'язання спицями . (Слайд 27,28,29.30,31,32.33,34.35,36,37). Інструменти і матеріали: спиці , пряжа , інструкційні карти. - Підбери спиці відповідно обраної пряжі. - Виконай тренувальні вправи з набору петель на спиці. - Набери 20 петель . - Зв'яжи кілька рядів лицьовими петлями. - Зв'яжи кілька рядів виворітними петлями. - Здійсни самоконтроль виконаної роботи: а ) всі петлі повинні бути однакового розміру; б) загальний вигляд в'язаного полотна - рівномірний . Учні в'яжуть , вчитель контролює виконання їх роботи , вказуючи на помилки і допомагаючи їх виправити. Учні використовують інструкційні картки (№ 1 , № 2) Учитель виконує поточний інструктаж під час роботи. Учні здійснюють самоконтроль. XIII . Виставляються оцінки за практичну роботу. VI Підсумки уроку . - Наш урок підходить до свого завершення. Інструктаж в кінці уроку . - На початку заняття ви визначили свій настрій. Чи змінилося воно у вас ? Прошу ще раз висловити свій емоційний стан на нашому « Букеті настрою». Якого кольору у нас виявилося більше? - Дівчатка підходять до дошки і прикріплюють квіти. - Висновки вчителя ( за кольором визначити настрій колективу). задоволення) ; - Космічна енергія , яку ми отримуємо , має білу забарвлення. Доходячи до Землі , вона розкладається на кольори (Слайд 38,39) - Кожен день має свою забарвлення: - зелений ; - червоний; - рожевий; - фіолетовий ; ятницю - синій ; - коричневий ; - жовтий Якщо ви знаєте , в який день тижня народилися , то цей колір буде у вашому житті оберегом ! Щоб захистити себе від небажаного стороннього впливу , майте при собі хоча б ниточку того кольору , який відповідає вашому дню тижня . Колір необхідний для душі , як повітря для тіла. Він впливає на емоційний стан людини. Вивчення впливу кольорів на свідомість і здоров'я людини займається наука « Кольоротерапія ». Гра « Мікрофон » ( Слайд40 ) . - Уявіть собі , що в кінці уроку до вас підходить журналіст і питає , чому ж цікавим для вас був урок обслуговуючої праці ? Щоб ви відповіли ? (вчитель подає учням клубок ниток - уявний мікрофон ) , вони відповідають, передаючи його один одному. VII Домашнє завдання . ( Слайд 41). Підготуватися до наступного заняття . Запитати у мами в який день народилися. Бажаю вам , діти , і надалі бути такими ж старанними і наполегливими в роботі , як під час сьогоднішнього уроку Використана література та додаткові матеріали для проведення уроку: 1 . Максимова А.В.Азбука в'язання. М: ПК « Алтай » , 1992 2 . Терешкевич Т.А.Рукоділля для дому . М: « Астра », 2001 3 . Журнал : «Попелюшка в'яже ». 4 . Тарасенко С.Ф.Забавні поробки гачком і спицями . М : "Освіта ", 1992 5 . Маргарита Максимова , Марина Кузьміна , Дружні спиці; М ; ЗАТ видавництво « Ексмо» , 2001р ( серія « Турботи маленької господині » ) 6 . Максимова М. Азбука в'язання. М. Легпромбитіздат , 1989 Матеріали сайтів: 1.http :/ / images.yandex.ru 2.http :/ / www.club - rukodelie.ru 3.http :/ / www.uzelok.ru 4.http :/ / domovodstvo.fatal.ru 5.http :/ / www.po4emu.ru 6.http :/ / www.vyazaniye - history.narod.ru 7.http :/ / www.fancy - work.ru