Тема: Види декоративно – ужиткового мистецтва. Мета: сформувати в учнів поняття « декоративно – прикладне мистецтво», «дизайн», ознайомити з різновидами декоративно – прикладного мистецтва; розвивати інтерес до пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак; виховувати повагу до культурної спадщини народу, традицій. розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, образне мислення, вміння бачити прекрасне; прищеплювати любов до творів декоративного мистецтва, виховувати естетичні почуття, повагу до праці народних майстрів; формувати духовні і моральні загальнолюдські цінності. Оснащення: Матеріали та інструменти: двосторонній кольоровий папір, клей ножиці, гофрований папір, заготовки рамки для фото, картки для гр «Конструктор» Зоровий ряд: мультимедійна презентація до уроку, зразки творів декоративно- ужиткового мистецтва. Тип уроку: творча майстерня. Хід уроку І. Організація класу. Перевірка готовності. Налаштування на роботу. ІІ. Актуалізація опорних знань. Гра « Знайди зайве». Слайд 2. У поданих рядках слів знайдіть і назвіть зайві. 1. лінійний, тональний, вишивка 2. горизонтальні, хвилясті, гравіювання 3. висхідні, вертикальні, батик 4. нисхідні, ламані,кераміка 5. колорит, колірна гама, витинанка 6. колірний тон, нюанс, ткацтво 7. анімалістичний, пейзажний, орнамент. До якого виду образотворчого мистецтва відносяться ці всі зайві слова? (декоративно – прикладного). Отже, сьогоднішня тема це ознайомлення з різноманітними видами декоративно – прикладного мистецтва. « Конструктор» робота в парах Слайд 3. З окремих літер потрібно викласти слова, ставлячи літери в порядку зростання чисел. 1 2 5 3 6 4 7 в и в ш к и а 4 6 7 5 2 3 1 ц в о т к а т 4 2 1 5 3 6 2 4 5 3 7 6 1 у а н в я н к п о р и з с 4 3 2 5 1 12 11 2 1 4 6 3 7 5 8 9 10 и т о а к б в и п а к с а н р с т (вишивка, ткацтво, кування, батик, розпис, писанкарство). 2.Вікторина «Знавці мистецтва». - Які ще види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте? Назвіть за зображеннями. Слайди 4-15. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку. - Якщо поглянемо довкола, то побачимо багато різних за призначенням предметів побуту: меблі і посуд, килими й покривала, різноманітні прикраси і багато іншого. Кожен з них по-своєму впливає на наш настрій, створює в приміщенні особливу атмосферу, може багато розповісти про свого власника. Якщо передивитися бабусині речі, можна знайти вишитий рушник або різьблену скриньку. Предмет, якого торкалися руки художника – умільця, перетворюється на витвір декоративно – прикладного мистецтва. - Сьогодні ми дізнаємося, як називають предмети не лише корисні, а й красиво оздоблені, хто працював над їх виготовленням і як вони використовуються. ІІІ. Пояснення нового матеріалу 1. Словникова робота. Слайд16. Декоративно – прикладне мистецтво – це створення художніх предметів побуту. Декоративний – від слова декор –прикрашати, красивий. Прикладний (ужитковий) – придатний для використання в побуті. Наші пращури – слов’яни здавна займалися різними прикладними мистецтвами. Секрети створення краси передавали від покоління до покоління. Наприклад в Опішні Полтавької області традиційно займаються гончарством, а в Решитилівці – килимарством. У Вижиці Чернівецької області спеціалізуються на художній обробці дерева. У селі Петриківці Дніпропетровської області розписують дерев’яні вироби і, навіть, будинки. З розвитком суспільства виникають нові види, техніки оздоблення предметів побуту, а майстерність творців зростає. У наш час предмети побуту створюють масово на заводах і фабриках. Чи мистецтво це? Хто придумує зовнішній вигляд цих предметів? ( Відповіді учнів.) Правильно, художник – дизайнер. Мистецтво дизайну народилося в XX ст.., із розвитком промислового виробництва. Слайд 17. Дизайн ( від англ.design- «проектувати, конструювати»)- вид мистецтва, проектування утилітарних виробів масового виробництва або діяльність художників із розробки зразків предметного середовища (наприклад, ландшафту). Слайд 18. Сьогодні дизайн як галузь мистецтва охоплює конструювання предметного світу (посуду, меблів, одягу, автомобілів і т.ін.) та раціональну побудову предметного середовища (ландшафтний дизайн, дизайн інтер’єру, шоу, спортивних змагань тощо.) Художні образи комп’ютерних ігор для дітей і дорослих теж створюють за проектами дизайнерів. Багато речей, що мають особливе значення в суспільстві ( гроші, відзнаки, ордени, медалі, прапори, герби) належать до дизайнерської творчості. У той час як дизайнери створюють образ великої промислової партії товарів, майстри декоративно - ужиткового мистецтва виготовляють унікальні, неповторні речі, що часто існують в одному екземплярі і тому так високо цінуються. Проте і дизайнери, і майстри декоративно-ужиткового мистецтва створюють і прикрашають навколо нас предметне середовище, в якому ми працюємо, відпочиваємо, живемо. ІV. Практична робота. Слайд 19. Сьогодні ми створимо предмет побуту, що стане прикрасою вашої домівки. Ми будемо оздоблювати рамку для фото. Рамки можна оздоблювати по різному. Слайд 20-21. 1.Алгоритм створення рамки для фото в техніці ори гамі з кругів. Слайд 22. 1. Для квітки візьміть 5 кругів діаметром 4 см і 1 круг діаметром 3см. Склади круг вдвоє. 2. Загни куток від середини вниз. Слайд 23. 3. Розгорни пелюстку. 4. Підклей складку. Вийшла об’ємна пелюстка. Слайд 24. 5. На менший кружечок наклеюй пелюстки накладаючи одну на одну. 6. Приклей всі 5 пелюсток. Для серединки скоти з гофрованого паперу кульки і прикрась серединку. Слайд 25. 7. Для листочка візьми зелений кружок і склади вдвоє. 8. Загни трохи край від центру. Слайд 26. 9. Відігни спереду і ззаду. 10.Відкрий листочок. Слайд 27. 11. Отримані квіти та листки приклей на рамку. Слайд 28. 2. Самостійна робота учнів. V. Закріплення вивченого матеріалу. Бесіда - Чим відрізняється декоративно - прикладне мистецтво від інших видів образотворчого мистецтва? - Які види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте? - Які вироби декоративно-прикладного мистецтва є у вас вдома? - Коли й у зв’язку з чим з’явився дизайн? VІ. Підсумок уроку. Презентація і оцінювання робіт учнів. Метод «Вишиванка». Викладіть свої враження від уроку за допомогою кольорових кульок. VІІ. Домашнє завдання. Створити плакат «Види декоративно- прикладного мистецтва», використовуючи зображення.