Тальнівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №3 Заняття на тему: Диференціація звуків [д] — [т] та букв Д-Т на письмі Підготувала вчитель-логопед Подлісецька Л.В. 2014 рік Диференціація звуків [д] — [т] та букв Д-Т на письмі Мета: - навчити учнів розрізняти звуки [д] — [т] як в усному мовленні, так і на письмі за допомогою складів, слів; порівнювати звуки за артикуляцією, уточнити знання про ознаки дзвінких і глухих приголосних; учити добирати прикметники до іменників; - розвивати фонематичний слух, логічне мислення, пам'ять, увагу, загальну моторику; - виховувати самоконтроль, любов до тварин. Обладнання: дзеркала, іграшки- лисичка, вовк, ведмедик , прикріплене до дошки паперове дерево, картинки лисенят і півників, комп’ютерна гра-тренінг, таблиці, роздавальний матеріал, загадки, загадка-схема, ігри, асоціативний кущ, інтерактивна технологія «Обговорення». Хід заняття І. Організаційний момент. - Діти! Сьогодні у нас – свято: до нас завітало багато гостей. Тож будьте уважними і старанно працюйте, щоб гостям було цікаво на нашому занятті. — Поверніться один до одного, посмішкою привітайтеся. Поверніться до наших гостей і теж привітайтеся з ними. А тепер запрошую вас всіх до співпраці. — Діти, сьогодні до нас на урок прийшла ще одна гостя, а хто вона — відгадайте. Я руда, низького зросту, Хитра я і довгохвоста. Вовку-брату я сестриця, А зовуть мене…(Лисиця) Вона хоче подивитися, чи вмієте ви розрізняти звуки, чи не допускаєте помилок під час письма. Лисичка дуже хитра і підготувала вам багато сюрпризів. Виділення парних приголосних звуків зі слів, що називають предмети Ось наша гостя принесла вам малюнки. Розгляньте і назвіть, що на них намальовано і назвіть їх. Прочитайте слова. Допоможіть мені підписати ці малюнки. - Порахуйте кількість звуків у кожному слові. - Назвіть перший звук у першому слові. - Назвіть перший звук у другому слові. - Чим різняться ці слова? Як бачите, при заміні лише одного звука, змінюється значення всього слова. Тому так важливо вміти чути і розрізняти ці звуки -[т],[д] Отже, для того щоб грамотно писати на уроках, не допускати помилок у диктантах та під час читання, сьогодні ми будемо розрізняти звуки [д] — [т] між собою. ІІ. Основна частина 1. Порівняння звуків [т-д] за артикуляцією перед дзеркалом. – А тепер промовте спочатку звук [т], потім - [д]. Давайте охарактеризуємо ці звуки. Як вони вимовляються? - Губи напіввідкриті; кінчик язика упирається у піднебіння за верхніми зубами, тобто повітря проходить через перешкоду. Отже, ці звуки – приголосні. Покладіть руку собі на горло. Чи дрижить воно при вимові звука [т]? – ні. Ми чуємо тільки шум. А при вимові звука [д]? – горло дрижить і чуємо голос. То який висновок можемо зробити? - Звук [д] — приголосний, дзвінкий, твердий, середньоязичний. [т] — приголосний, глухий, твердий, передньоязичний. 2. Співставлення звука і букви — Яка буква позначає звук [д] ? Знайдіть букву в абетці, покажіть її. Аналогічно працюємо зі звуком [т]. 3. Завдання на увагу «Знайди літеру». - Тепер відшукайте букви Т і Д серед інших і замалюйте їх відповідними кольорами (Т – синій, Д – зелений) - скільки ти знайшов великих літер Т? - скільки ти знайшов великих літер Д? - скільки ти знайшов малих літер т? - скільки ти знайшов малих літер д? 4. Каліграфічна хвилинка Продовжимо заняття без зупинки — Проведемо каліграфічну хвилинку. Запис складів під диктовку.(зошит) ТА - ДА ОТ - ОД АТ - АД ТИ - ДИ ТО - ДО ИТ - ИД 5. Робота із сигнальними картками «Д» і «Т» (усно) Дуб, трава, подушка, робота, тигр, листки, дерево, город, вітер, сад. 6. Диференціація звуків [д] — [т] у складах — Діти, скажіть, що любить їсти наша гостя? (Курей, мишей, зайців) — Пам’ятаєте казку «Лисичка-сестричка та Вовчик-панібрат»? — Що примусила робити лисичка вовка? (Ловити рибу хвостом) — Сьогодні ми допоможемо вовкові наловити риби, і нехай вони з лисичкою ласують удвох. У нас є озеро, в якому пливають рибки із завданнями. Вам слід по черзі зловити рибку , прочитати склади і скласти слово, вимовляючи чітко звуки. Який звук позначає буква Д, буква Т? Рибку зловили, складаємо її у відро. Утворити слова: дор мі по; ка душ по ; ле фон те ; ме лик те; ре, де, во; тер, ві. — У нас є ще одна велика рибина, яку теж у казці ловив вовк і не зміг її вийняти з ополонки. Давайте допоможемо йому. А щоб її виловити, потрібно скласти речення. 7. Фізкультхвилинка Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити. Хочу я на фізхвилинку Всіх вас запросити. Раз — підняли руки вгору, Два — схилились всі додолу. Руки — в боки! Скік-скік-скоки! Нахилились. Повернулись, Один одному всміхнулись. Покрутились вправо-вліво — Щоб нічого не боліло. Раз, два, три, чотири! Набираємося сили. Нахилились, повернулись, До товариша всміхнулись. 8. Диференціація [д] — [т] у словах — Лисичка йшла до нас у гості й по дорозі зустріла ведмедика. Він її так налякав, що вона загубила своїх діток і не може їх знайти. А вони заховалися у вас на партах. Як ми назвемо діток лисички? (Лисенята) — Якщо ви зробите завдання, яке вони вам приготували, то мама їх знайде. — Вставте пропущені букви Д — Т. Завдання диференційоване, написане для кожного на зображеннях лисенят: ...им, лис...ок, ...ерево, ...елефон, бу...инок, сере...а, ...рава, ві...ро. — Молодці! Виконали завдання, повернули лисичці діток. А тепер повторимо, як же називаються дітки лисички? (Лисенята) — Пригадайте, яка в нас лисичка? Добір прикметників — Який у неї хвіст? (Великий, пухнастий) — Якого кольору шерсть? (Жовтогарячого) — А на кого найбільше любить полювати лисичка? (На молоденьких півників) — Пригадаймо, який півник? — Що ми можемо сказати про півника? (Він дуже рано встає і всіх своєю пісенькою будить.) 9. Робота із загадками На дошці зроблене з паперу дерево з кишеньками. На партах лежать паперові півники, і на них зі зворотного боку наклеєні відгадки. — Я загадуватиму загадки, а ви шукайте відгадки. Відгадуєте, і мерщій ховаєте півника на дерево, щоб не схопила лисичка. Наче сонячні клубочки Хтось розсипав біля квочки. Хто це там пищіть, малята? Здогадалися?...(Курчата) Клишоногий, вайлуватий, ходить лісом дід мохнатий, їсть малину, мед бджолиний, цілу зиму міцно спить. Смокче лапу хто?.. (Ведмідь) Щось пухнасте, срібно-біле, Молоко із миски пило. Муркнуло після сніданку, Захотіло ще сметанки. (Кіт) Він такий смугастий, Він такий ікластий, Найстрашніший у тайзі, Перед ним тремтять усі, Як роззявить пащу: игрр! Називають звіра … .(Тигр) В лісі темному блукаю, Довгий хвіст пухнастий маю, До села як завітаю, То курчат собі шукаю. Вовку-брату я сестриця, + Як же звуть мене? 10. Звуковий аналіз слів-відгадок «тигр», «кіт» (у дошки та на місцях) — Позначте звуки [д] — [т] буквами. (Діти позначають.) — Молодці! Урятували півника від хитрої лисички. 11. Комп’ютерна гра-тренінг на правопис слів із сумнівними приголосними в кінці слова «Один – багато». Наша Лисичка придумала вам завдання на комп’ютері. Воно допоможе вам навчитися правильно визначати, яку букву потрібно писати. - Є такі слова, в яких ви не завжди правильно пишете букви Тт і Дд, особливо, коли ці літери стоять в кінці слова. В такому випадку нам потрібно так змінити слово, щоб після наших приголосних Т чи Д з’явилися голосні. Наприклад : хвіст – хвости, сад – сади. 12. Гра «Вчитель». Робота зі словами-паронімами. Учням пропонується знайти помилки в написаних словах та виправити їх. — Знайдіть помилку й замініть букву. Мама з точками пішла по дорозі край села. На галявині весною виріс зубок молодий. Летять тотому з півдня птахи. Край тороги ростуть тополі. Сьогодні Лисичка на згадку про себе хоче лишити вам побажання, яке ви прочитаєте тоді, коли замість крапок в слова вставите пропущені літери і поставите ці слова на потрібні місця відповідно кольоровим символам: .рузі, будь.е .обрими, працьови.ими! IІІ. Підсумки заняття 1. Інтерактивна технологія «Обговорення» : - які звуки ми вчились розрізняти на занятті? - коротко охарактеризуйте звук [т] - коротко охарактеризуйте звук [д] - для чого ми вчились розрізняти ці звуки і відповідні їм букви? - хто допомагав нам сьогодні на занятті? Що найбільше сподобалось? 2. Оцінювання роботи учнів. - Сьогодні ви дуже гарно попрацювали. Були активними, уважними, старанними й сподобалися і нашим гостям, і лисичці. Вона хоче подарувати Вам наклейки.