Конспект індивідуального заняття (ЗНМ ІІІ рівня) Тема: Автоматизація звука [Р] Мета: - автоматизувати звук [Р] на різному лексичному матеріалі; - вдосконалювати навички словотворення, словозміни; - розвивати фонематичний слух, зв’язне мовлення, мислення, увагу, пам'ять; - виховувати звукову культуру мови, зацікавленість, зосередженість, бажання чітко і правильно вимовляти звуки. Обладнання: картки для занять пальчиковою гімнастикою, картинки на звук [Р] з лексичних тем (іграшки, одяг, продукти харчування), картинки із зображенням професій, птахів та тварин, словесні тексти та завдання. Хід заняття 1. Орг. Момент. Логопед читає вірш «Важка літера» Боря Р не вимовляє Борі мама підсобляє: -Ну кажи за мною: «Рама, риба, хмара, брама». Боря на не відстає Тільки знову за своє Замість «Риба» каже «Либа» Замість «Рама» каже «Лама». Мама встала: «Ох, ти ж, Боля!» Він як скочить на стілець -І не Боля я, а Бор-р-я! Ну, нарешті, молодець! Установка на правильну вимову звука [Р] 2. Пальчикова гімнастика. Логопед пропонує дитині виконати вправу «Заховай рибок від котика» на картці для занять пальчиковою гімнастикою правою та лівою рукою з одночасним повторенням складів: РА РО РУ РИ РЕ АР ОР УР ИР ЕР 3. Ігровий момент (поява казкового ведмедика) Казка-загадка «Був собі ведмедик. Як його звали? Здогадайся сам. В його імені є звук Р (Барні). Жив він під великим деревом, в назві якого є теж звук Р. Ведмедик дуже любив звук Р, і все, що в назві має цей звук (іграшки, кольори, одяг, їжу. Дитина вибирає потрібні картинки на задані теми). Якось у ліс прийшли по гриби брат і сестра. В їхніх іменах теж є звук Р. Діти заблукали у лісі. Сіли на пеньок і засумували. Аж ось із-за дерева виглядає ведмедик і каже: «Знаю, чому ви сумуєте. Я вам допоможу. Тільки спочатку виконайте мої завдання». Завдання: Знаходження предметів на завантаженому просторі. «Знайди на картинці тварин із звуком Р» Словотворення (утворення прикметників від іменників) «Назви правильно за зразком» Страва яка готується з картоплі – картопляна, з моркви -…, з кукурудзи - .., з гречки - …, з гороху -…, з гарбуза -... Фізхфилинка Логопед пропонує вимовляти жартівливі чистомовки на звук Р одночасно з імітацією рухів: Ра-ра-ра – висока гора; Ре-ре-ре – широке в нас море; Ор-ор-ор – росте мухомор; Ру-ру-ру – стрибає кенгуру; Ра-ра-ра – Вані спати вже пора. Словозміна Родовий відмінок однини «Скажи правильно: «Чого не стало?»» Огірок – огірка, ручка …, іграшка…, зебра…, помідор…, сорока…. Орудний відмінок однини «Ким, або чим можна милуватися?» (снігуром,рибкою,травичкою…) Словотворення за подібністю Гра «Закінчи слово» Логопед називає перший склад, а дитина з нього утворює слова. РА- рак, ракета, ранок, ранець, радість, рама… РО- рот, ромашка, роги, робітник, робота… РИ – риба, рибалка, рис, рижик… РЕ – редька, редиска, ремонт, ремінь… РУ- рука, рушник, рукомийник…. Формування чуття мови «Додай склад» Гіта-ра, хма-ра, соки-ра, но-ра, пе-ро, мо-ре, шкі-ра, ко-ра, кенгу-ру. Словотворення за допомогою суфіксів Гра «Назви дитинчат тварин» Зебра - зебренята, жирафа – жирафенята, рись – рисенята, сорока- сороченята, зубр – зубренята, тигр – тигренята. Формування семантичного значення слів. «Закінчи речення словом із звуком Р» - Якщо пити холодну воду, заболить… - Прудка білка стрибає по… - З молока виготовляють … - Пилкою розпилюють… - Вудочкою ловлять… Автоматизація звука Р в прислів’ях «Повтори прислів’я і поясни його значення» - Щира праця гори верне. - Вірний друг – то найдорожчий скарб. - Не радій чужому горю. Складання речення з поданим словом. «Склади речення про людину цієї професії» Логопед показує картинку з зображенням певної професії, а дитина придумує речення (лікар, кухар, пекар, перукар, двірник, продавець, аптекар). Підсумок заняття