План конспект урока по английскому ФИО: Сафиулин Руслан Ринатович Место работы: МОУ «Средняя общеобразовательная школа №177 с углубленным изучением отдельных предметов» Ново-Савиновского района г. Казани Должность: Учитель информатики и английского языка. Предмет: Английский язык Класс: 10В Тема и номер урока в разделе: ‘Rap’ Базовый учебник: New Opportunities. Pre-intermediate:Michael Harris,David Mower, Anna Sikorzynska. – 2008 г. Цели урока: Образовательные: обеспечить в ходе урока повторение и закрепление правил; создать условия для отработки навыков и умений в чтении, говорении, восприятии речи на слух; расширить общий и филологический кругозор учащихся Развивающие: создать условия для развития таких аналитических способностей учащихся, как умение анализировать, сопоставлять, сравнивать , обобщать познавательные объекты, делать выводы; содействовать формированию самостоятельной познавательной деятельности Воспитательные: содействовать развитию эстетического вкуса, культуры речи; содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка; Тип урока: комбинированный Форма проведения урока: урок с элементами беседы Преобладающий метод: объяснительно-иллюстративный ТСО: компьютер учителя, проектор, экран. ДСО: Учебники, презентация к уроку, раздаточный материал. Формы работы: фронтальная, групповая. 1 Методика проведения урока с использованием ЭОР представлена в таблице ниже № 1 Этап урока 2 Организаци онный этап 1 АОЗ и мотивация урока 2 Проверка домашнего задания Деятельность учителя 4 Приветствует учеников, отмечает отсутствующих Good morning. I am glad to see you. How are you? Вре мя (ми н) 6 Деятельность учащихся 5 Приветствуют учителя и занимают свои места Fine! Bad! We want to sleep! 5 Let’s begin or lesson. Listen to the record. 1:37 Grandmaster Flash – I am somebody There are fireman,bankers,messengers,preachers Brokers,policeman,executives,teachers,journalists Janitors,architects,doctors,restaurant workers Nurses,chief rockers If you feel you're somebody Be proud and show it! Cause everybody's Somebody,(Ugh) and ya know it It doesn't matter if you're black, white or Chinese Livin' in the States or reside overseas Cause you and I are special, same as everyone else And if you don't believe me You're only cheating yourself Cause we all got a purpose in life to achieve (That's a fact)And here's another That you better believe 3 That I am somebody Like you are somebody He is somebody Like I am someone What is the style of the music?(Rap, of course). The object our lesson is Rap. Do you listen to the Rap music? Do you like Rap music? Why or why not? Which groups and rap singers do you know? Are there any groups and rap singers in our country? You read The roots of the rap at home What new did you learn from the text? What is this text about? Well. Your homework was to prepare the monolog about concert you saw live, on TV or on Video? Have you all done your homework? Put up your hands those who haven’t done their homework. That’s no excuse (That’s a poor excuse). You haven’t done any preparation for lesson. Ask 4 or 5 pupils. 10 2 Изучение нового материала 3 Open your students book on page 116(one hundred Answer to teacher. sixteen). Read the article. Exercise 2. Match the Key Words with the definitions. Repeat after me Crime kraim Преступление, преступность Drug addiction drᴧg Наркомания ә’dikʃ(ә)ng Graffiti граффити grᴂ’fi:ti Slums трущобы slᴧm Street gangs Stri:t gᴂᶇ Уличные банды Unemployment ,ᴧnim’plᴐi Безработица mәnt Match the Key Words with the definitions. 1. Crime - an action which is punishable by law 2. Drug addiction - dependence on drugs 3. Graffiti – drawings or writing on a wall 4. Slums – an area of poor living conditions 5. Street gangs – groups of young people who can cause trouble. 6. unemployment – the situation of not having jobs. Let’s read the text. Put the sentences 1-5 in the correct gaps. Begin to read. How did you translate word ‘fad’(причуда)? Phrase everything points to(все указывает) Origin(начало, источник, происхождение) 22 Underwent(undergo) – испытать, переносить Apartment buildings – многоквартирные (жилые) дома Well-off - состоятельный Assert – заявлять, защищать, отстаивать Spin – крутить, вертеть Appear – показываться, появляться Twitch – дергать, подергивать Trainers – кроссовки Prison - тюрьма Belt – ремень, пояс. Weapon – оружие. Neighbourhood – близость, соседний, окрестность Take over – принимать, перенимать. Deprive – лишать, перенимать. Reside – проживать, жить. Exercise 3. Answer the questions 1. Where did Hip Hop begin? The Bronx area in New York City. 2. Why did middle-class people move out of the Bronx? Because the apartment buildings that were built in 3 the 1960s soon became slums. 3. Who were the Black Spades? A street gang. 4. Why is Jamaica important in the history of rap? The DJs performed as well as played music – they shouted to the dancers in time with the rhythm of the music. 5. Do many people still break dancing? no 6. Name two thing that influenced Hip Hop fashion? You need loose clothes to do break dancing; The fashion for trousers hanging below the hips originated with young prisonerswho had to remove their belts in prison. 7. Why were the group Run_DMC important? They were the first black rap group to become popular with a mass white audience. Open your workbooks on page 82. Exercise 1. Match the words to make compound words. 1.d Lead singer. 2.g Disc Jockey 3a pop music 4 e Dance floor 5 b Electric guitar 6.h Middle class 7 c Well-off 8f bestseller Exercise 3 2. street gangs 3. Drag addiction 4. nightlife 5. free style 6. mass audience Open your student’s books on page 117. Exercise 5. 1. rap music, 2. Break dancing 3. Sub-culture 4. underwent 5 well-off 6 middle-class 7. drug addiction 8. music industry 7 8 Постановка домашнего задания Подведение итогов урока и оценивание деятельност и учащихся For homework in your student’s books on page 117 Exercise 6 Workbook Page 82 Exercise 4 Читать текст. Будет диктант, по словам из текста The lesson is over В дневниках фиксируют домашнее задание 3 Выставляют отметки в дневники, прощаются с учителем 2 4