Загрузил sv_shabanova

6 лет - День открытых дверей (2)

реклама
«The Wonderful world»
(по мотивам сказки «Теремок».)
Сценарий занятия для дошкольников по английскому языку,
День открытых дверей 18.03 и 25.03. 2023
(для 6-тилеток).
Тип занятия: Открытое занятие.
Цель: расширение кругозора учащихся, развитие интереса к изучению иностранного
языка посредством занимательных форм обучения.
Задачи:
1) познавательный аспект: расширять с помощью английского языка представление
обучающихся об окружающем их мире, о языке как средстве взаимодействия с этим
миром;
2) развивающий аспект: развивать речевую культуру дошкольников и культуру общения,
актерские способности дошкольников; способствовать развитию внимания, памяти;
3) учебный аспект: тренировать у дошкольников лексико-грамматические навыки, навыки
аудирования, говорения;
4) воспитательный аспект: воспитывать у дошкольников интерес к изучаемому языку,
формировать положительную мотивацию учения.
Оборудование: декорации для сказки (фасад теремка, изготовленный из картона);
маски героев (мышка, лягушка, заяц, лиса, волк, медведь).
Ход занятия.
Приветствие учителя. Объявление цели и задач урока.
Teacher: What a nice house! It is very nice. It is not small. It is not big.
- На доске прикреплен теремок, бежит мышка.
Увидев теремок, выражает свое восхищение и удивление.
1.Mouse: Tock, tock, tock. Who lives in the house? Nobody! Now I can live
in it.
Teacher: Let sing together! (песня «Hello!) все вместе поют.
2. Frog: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?
Mouse: I am a mouse. My name is _____. And what is your name?
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____.
Mouse: And how old are you?
Frog: I am six. I can count.
Mouse: Count, please.
Frog: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10. После лягушки все вместе дети считают.
Teacher: Great! What a nice house!
3. Hare: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?
Mouse: Hello. I am a mouse. My name is ____.
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____.
Mouse, Frog: And what is your name?
Hare: Hello. I am a frog. My name is ____. I know the colours.
Teacher: Say please. Сначала зайчик один называет цвета, а потом все дети
повторяют хором.
4. Fox: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?
Mouse: Hello. I am a mouse. My name is ____.
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____.
Hare: Hello. I am a hare. My name is ____.
Mouse, Frog, Hare: And what is your name?
Fox: Hello. I am a fox. My name is _____. I know the parts of the body.
Teacher: Name the parts of the body.
Teacher: Сначала лиса одна называет части тела, а потом все дети повторяют
хором. Let sing together! (поют песенку Head, shoulders, knees and toes)
5. Wolf: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?
Звери по очереди:
Mouse: Hello. I am a mouse. My name is ____.
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____.
Hare: Hello. I am a hare. My name is ____.
Fox: Hello. I am a fox. My name is _____.
Mouse, Frog, Hare, Fox: And what is your name?
Wolf: Hello. I am a wolf. My name is ____. I know the toys.
Teacher: Сначала волк одна называет игрушки, а потом все дети повторяют
хором. Потом дети говорят, какие у них есть игрушки. I have got a ball…
6. Bear: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?
Звери по очереди:
Mouse: Hello. I am a mouse. My name is ____.
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____.
Hare: Hello. I am a hare. My name is ____.
Fox: Hello. I am a fox. My name is _____.
Wolf: Hello. I am a wolf. My name is _____.
Mouse, Frog, Hare, Fox, Wolf: And what is your name?
Bear: Hello. I am a bear. My name is ____.
Mouse, Frog, Hare, Fox, Wolf: And what can you do?
Bear: I know my family. (Называет членов семьи, а потом дети также
хором повторяют членов семьи).
I have got a mother. I have got a father. I have got a brother. I have got a sister.
How I love them all.
Teacher: You are very nice. Come in. Let’s live together.
7. Teacher: Who lives in the house?
Звери по очереди:
Mouse: Hello. I am a mouse. My name is ____. I live in this house.
Frog: Hello. I am a frog. My name is ____. I live in this house.
Hare: Hello. I am a hare. My name is ____. I live in this house.
Fox: Hello. I am a fox. My name is _____. I live in this house.
Wolf: Hello. I am a wolf. My name is _____. I live in this house.
Bear: Hello. I am a bear. My name is ____. I live in this house.
Now all friends live together in the house and they are happy!!!
Все поют песню «If you happy».
Teacher: подводит итог урока, подчеркивает чему научились и что
закрепили.
На доске оформление
Скачать