Мокшень кяльса урок Тема урока : «Тундать самац» Цели урока: 1. Показать красоту весенней природы. 2. Рассмотреть названия птиц в единственном и во множественном числ 3. Развивать умения составлять словосочетания, предложения и рассказ по теме. Оборудование: мультимедийный проектор, картина «Весна», национальный костюм» Ход урока. 1.Организационный момент Приветствие. - Шумбратада, шабат. - Шумбрат, Галина Андреевна. - Ушедтама минь урокть, Да минь сембе анок Ручкась да тетрадкась тяса Корхтатама мокшень кяльса. - Тячи тейнек сась лама инжи. Шумбракстама мархтост. Озатама ладняста и уставатама. Минь аноктама няфтемс, мзяра минь содатама мокшень кяльса. II.Закрепление изученного материала. - Кодама тячи шись? (Тячи шавши. Кеветие мартсь) - Кодама пингсь моли? (Моли тунда) - А кодама пингт тинь содатада? (Мон содан тяфтама пингт: тяла, тунда, киза, сексе) - А мзяра пингта кизоса? (Кизоса ниле пингт) - А кие азонды тундать кувалма? (Сась тундась.Ловсь солась Васток-васток штадсь равжа модась. Шудихть шудерькст. Састь лямбе ширде нармоттне. Синь тиихть пизот.) - Кие азонды стихотворения тундать колга ланга? - Мезьса козя тундась? (Тундаста шудихть веттне. Ловсь кармась солама. Шинясь эжди. Менельсь сенем. Лямбе ширде састь нармоттне.) «Угадай, какое время года». Пример текста: «Якшама. Моли лов. Шабатне курькснихть конькаса и нурдоняса. Паксятне и куттне вельхтяфт ловса» «. Монь кудозе цебярь, валда. Тяса панчфт. Синь сенепт, якстерьхть, тюжа» Дети должны угадать о каком времени года говорится в тексте. 2. Чтение текста (Под картиной) (Мон молян паксяв. Тяса покоди монь алязе. Паксяса касы розь, тозер, снав, пинем. Паксясь оцю. Урожайсь козя. Паксяса работайхть комбайнат. Тяса касы кшись.) IV.Проверка домашнего задания - А мезе максфоль тиемс кудса? V.Физминутка VI.Работа над новой темой. Слушание стихотворения Тунда Ётась тялось. Сась тундась. Ванды ули мазы майсь. Сембе нармоттне сайхть меки, Конат тушендсть лямбе крайс. - Кодама валхть тинь содасасть? Как вы думаете как будет называться наш урок Тема нашего урока «Тундать самац» Запишите тему урока (Раздается стук в дверь. Входит девочка в национальном костюме. Дети задают ей вопросы.) - Тон кият? (Мон стирнян) - Кода тонь лемце? (Монь лемозе Таня) - А мзяра теть кизода? (Тейне кемонь киза) - А коса тон эрят? (Мон эрян Мордовияса, Арх-Голицынань велеса) - А что ты нам хочешь сказать? (Мон сергедтядезь тинь экскурьсияс ульцяв. ) - Кодама пинге сась? - Коза лиссть иттне? - Кода синь щафт? - Кода кармась валдоптома шись? - Мезсь кармась солама? - Мезе тисть иттне? - Коза нолдась иттне корабльняснон? - Кодама иттнень мяльсна? VII. СЛОВАРНАЯ РАБОТА Шудерькс - ручей, Лямбе - тепло, ши(ня) – солнце. день, валда(оня) – светло, нармонь - птица, нармотть- птицы, лопа - лист, вяре - вверху, ала - внизу. Сязьгата - сорока, Шякшата - дятел, Граць - грач, Псьмар – скворец. VIII.Закрепление. 1. Беседа по иллюстрации и вопросам в учебнике стр.116 №2 2. Чтение текста. Тялонда ульсь лама ловда. Сась тундась. Ловсь кармась солама Шись эжди цебярьста . Веть нинге эрси кельме. Ляйсь нинге эй ала. Лямбе ширде састь нармоттне. Шуфттнень лангса эвондасть путьконят - Кода тинь мяленте, мезямань колга кармай текстсь? (Текстсь кармай тундать колга.) - А кода тинь шархкодесть? (Минь ваноськь картинкать) - Ушедтама кулхцондома тексть. - Кода тинь арсетяда, видеста шарьхкодесть? - А тяни лувсаськ текстть фкя фкянь мельге. - Васенце предложениять … - Омбоце предложениять….. - Котоце предложениять. 3. Упражнение в изменении слов по числам: нармонь - нармотть – нармоттне, шудерькс – шудерькст – шудерьксне. 4. Послушайте песню и постарайтесь выделить знакомые слова II. Итог. - Шабат, минь занятияньке аделави. А кие мяляфцы, кодама занятияньконь лемоц. (Тундать самац). - А кодама од валхт тинь маряде? - Занятиясь аделавсь. Уледа шумбрат. III Домашнее задание: №4 стр.117 МОУ «Арх-Голицынская основная общеобразовательная школа» Мокшень кяльса урок Тема урока «Тундать самац» Марченкова Г.А. 2011г.