Открытый урок по английскому языку в 5-м классе на тему "Притяжетельные местоимения" Поломкина Надежда Анатольевна, учитель английского языка Используемый УМК: К.И.Кауфман, М.Ю.Кауфман Английский язык: Счастливый английский.ру /Happy English.ru: Учебник для 5 кл. общеобр.учрежд. (первый год обучения) Тип урока: обобщение знаний по теме «Притяжетельные местоимения/ Моя семья» Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, раздаточный материал Цель: - сформировать коммуникативную компетенцию учащихся на основе изученных лексических единиц по теме “Моя семья”, совершенствование грамматических навыков по теме «Притяжательные местоимения» и «Притяжательный падеж» (The Possessive Case); Задачи: Образовательные: - совершенствовать произносительные навыки учащихся и навыки чтения на основе текста; - создать условия для формирования грамматических навыков говорения по заданной теме. Развивающие: - развивать коммуникабельные способности учащихся по теме; - развивать умение выделять главное; - развивать культуру речи, взаимоотношения, речевой этикет. Воспитательные: - воспитывать уважение, понимание и толерантность друг к другу; - воспитывать уважительное отношение к стране изучаемого языка. Оснащение урока: проектор, презентация, выполненная в программе “Power Point”, тексты для чтения, наглядные пособия, раздаточный материал. Ход урока I. Организационный момент 1. Приветствие Good-morning, boys and girls. I’m glad to see you. Who is on duty today? P1… What is the date today? P2… What day of the week is today? P3… What season is it now? P4… What is the weather like today? P5… Look at the picture and say some sentences about it. Thank you for your answers. 2. Сообщение темы и цели урока Today, children, we shall speak about the possessive pronouns and the possessive case, speak about the members of the family, remember the words on this topic. 3. Речевая зарядка Вы уже готовы, дети? По-английски: “Are you ready?” “Да, готовы мы. Всегда!” Отвечаем: “Yes, we are”. Good of you. Now let’s remember the possessive pronouns. Look at the card, listen to me and repeat after me…… P1, translate the pronoun…P2, P3…(отработка ЛЕ по теме хором и индивидуально, сопровожденная переводом) II. Основная часть урока. 1. Отработка ранее введенного материала Look at the blackboard, pupils. The leaves are falling down from the trees on our blackboard. You should take the leaf, read the sentence, translate it into English and write it down in your copy-books. Is everything clear? Open your copy-books, write down the date. Who would like to go to the lackboard? Это моя книга. Это их палатка. Это его ложка. Это её кружка. Это наш дом. Это ваш автобус. 2. Talk to Mary. Complete the dialogue. Mary: I have got a good friend. Nick: What is … name? Mary: … name is Kitty. She is a nice girl. Nick: How old is …? Mary: … is 10. Look! This is … brother. Nick: What is … name? Mary: … name is Peter. … is a student. Nick: And where are … parents? Mary: … are in London. Now let’s have a rest. Let’s sing the song “All day, all night…” 3. Now look at the computer. You can see some new words. Try to guess their meaning. Read and translate. (Slide №1-3) -Child - Maggie is 2. She is a child. -Children - Kate, Jane and Willy are children. -Cousin - My aunt has a daughter. She is my cousin. -Mother - My granny has 1 daughter. She is my mother. -Father - My grandad has 1 son. He is my father. -Brother - My father has a son. He is my brother. -Wife - Cinderella is the wife of Prince. -Parents - My mother and my father are my parents. 4. Итак, ребята, мы с вами вспомнили слова по теме «Семья». А теперь я проверю насколько вы внимательны и сообразительны. Now let’s repeat these words again. Listen to me attentively. I begin reading in Russian, but you will say the last word in English. Брат двоюродный в углу, Он сейчас наказан. Двоюродные брат, сестра по-английски – COUSIN. Называет мистер Ральф Жену лишь по-английски – WIFE. Мама – роза, Папа – перец, Оба вместе они – PARENTS. Жемчуг, рубины, Бриллианты, топазы Но нравятся алмазы Моей маме –MOTHER. Любит сладенького к чаю Мальчик Питер, он же CHILD, Если в гости придёт Милдрэн, Они вместе будут CHILDREN. Кончились продукты, Овощи и фрукты. Отправился на базу Любимый папа – FATHER. Ты не ленись, а повтори: Семья – иначе FAMILY. Mой брат разбил сегодня вазу, Мой брат – малыш, Mой братик – BROTHER. 5. Join the parts to make 10 words. MO TER BRO LIT THER SIS TLE FE THER FA TER UN PIL DAUGH WI GRAND THER PU CLE MOTHER 6. Now open your books at page 46, the Possessive Case (Притяжательный падеж). Remember the rules: how do we form the possessive case of the noun? (T→P1,P2…) Для того, чтобы сказать, кому принадлежит та или иная вещь, мы употребляем притяжательные местоимения (my, his, her, и т.д.) или называем человека, которому эта вещь принадлежит, например: Катина ручка/ ручка Кати; папина машина/ машина папы. В этом случае в английском языке используется притяжательный падеж существительных: Kate’s pen, my father’s car. Этот значок (’) называется апостроф. А теперь посмотрите, что есть на парте у вашего соседа и составьте предложение. Н: This is Nastya’s book. It’s great! 7. Let’s work in groups. Divide in 4 groups. Try to guess who this is using the definition! 1. my father and my mother are my …(parents) 2. my mother’s father is my …(grandfather) 3. my mother’s mother is my …(grandmother) 4. my father’s sister is my …(aunt) 5. my father’s brother is my…(uncle) 6. my aunt’s or uncle’s children are my …(cousins) 7. my brother’s or my sister’s daughter is my…(niece) 8. my brother’s or my sister’s son is my …(nephew) 9. I am my mother’s … (daughter) 10. my mother’s son is my …(brother) 11. my father’s wife is my …(mother) 12. my brother is my mother’s …(son) 13. I am my grandmother’s … (grandaughter) 14. my brother is grandfather’s …(grandson) 15. my mother’s daughter is my …(sister) 16. my mother’s husband is my …(father) Физкультминутка Hands up Hands down Hands on hips And spin around Clap your hands, clap, clap, clap Stamp your feet, stamp, stamp, stamp Shake your hands, shake, shake, shake Hooray, hooray, hooray 8. Now the next task. (Slide №4) You can see the Browns. I’ll read you the text and then you should answer my questions. For example: Where is Mr. Brown (younger)? Find, please. Who is he? – He is Kate’s father. Do you understand me? Good. Hello! My name is Kate. I am 12 and I go to school. This is my big family, the Browns. We are 10 in the family: Mr. Brown younger (my father), Mrs. Brown younger (my mother), two children (my brother Jake and me). Jake is 8 and he is a pupil. I also have got a grandfather, Mr.Brown elder, and grandmother, Mrs. Brown elder. I love them very much. My mother’s sister Jane and her husband Peter have got two children: Mike and Ann. Mike is 2 years old and Ann is 6 months. I like to spend time with my family. I love all of them! Answer my questions: Where is Mr. Brown (elder)? Who is he? (grandad) Where is Jane? Who is she? (aunt) Where is Mike? Who is he? (cousin) Where is Mrs. Brown (younger)? Who is she? (mother) Where is Ann? Who is she? (cousin) Where is Peter? Who is he? (aunt’s husband) Where is Mrs. Brown (elder)? Who is she? (granny) Where is Mr. Brown (younger)? Who is he? (father) Where is Jake? Who is he? (brother) Very good! Look at the computer, you can see pictures. You should make up a word from the first letter of each word. CHILDREN (Slide №5) COUSINS (Slide №6) PARENTS (Slide №7) Very good! III. Заключительный 1. So, boys and girls, today we …(подведение итогов, обобщение материала, что и как ребята сделали на уроке) 2. Thank you for your work. You were good today, did all the tasks well, were active and hardworking. Your marks for the lessons are…. 3. Open your diaries and write down your home task: learn the dialogue by heart. The lesson is over. Good bye. You may be free.